topic badge
Hong Kong
Stage 1 - Stage 3

Best Buys and Discounts II

Interactive practice questions

A $1.5$1.5kg crab costs $\$24$$24. What is the cost per kilogram? Give your answer correct to two decimal places.

Easy
Less than a minute

Calculate the price per unit to the nearest cent if:

For the following rates, calculate the price per unit to the nearest cent.

Calculate the amount per dollar to two decimal places if you can buy:

Sign up to access Practice Questions
Get full access to our content with a Mathspace account

What is Mathspace

About Mathspace