topic badge
Hong Kong
Stage 1 - Stage 3

Best Buys and Discounts I

Interactive practice questions

Calculate the amount per dollar to two decimal places if you can buy:

a

$349$349 g for $\$9$$9

b

$709$709 mL for $\$5$$5

c

$27$27 m for $\$15$$15

Easy
Approx 2 minutes

For the following rates, calculate the price per unit to the nearest cent.

Calculate the sales price of an item which is sold at:

A TV normally sells for $2032.20. If it is on sale, calculate the discount as a percentage, to 2 decimal places, of the normal price when:

Sign up to access Practice Questions
Get full access to our content with a Mathspace account

What is Mathspace

About Mathspace