topic badge
Hong Kong
Stage 2

Best Buys and Discounts

Interactive practice questions

For the following rates, calculate the price per unit to the nearest cent.

a

If $141$141 g costs $\$15$$15, how much does $1$1 g cost?

b

If $274$274 mL costs $\$7$$7, how much does $1$1 mL cost?

c

If $26.2$26.2 m costs $\$17$$17, how much does $1$1 m cost?

Easy
2 min

Calculate the amount per dollar to two decimal places if you can buy:

Easy
2 min

By calculating either the cost per unit or amount per dollar for each item, determine which item is the better value.

Easy
1 min

There are three brands of bottled water in the market. By calculating either the cost per litre or amount per dollar for each brand, determine which brand is:

Easy
< 1 min
Sign up to access Practice Questions
Get full access to our content with a Mathspace account

What is Mathspace

About Mathspace