Each day the school canteen goes through $1.49$1.49 kilograms of mayonnaise. How much mayonnaise would they go through in $3$3 days?
Multiply decimals by whole numbers and perform divisions by non-zero whole numbers where the results are terminating decimals, with and without digital technologies