A box of chocolates costs $\$10$$10, and I have to buy one each for $75$75 people.
Write a number sentence that shows how much I should spend on boxes of chocolates. Use the $\left(\times\right)$(×) symbol.
How much should I spend if $75$75 boxes of chocolates are bought?
Select and apply efficient mental and written strategies and appropriate digital technologies to solve problems involving all four operations with whole numbers and make estimates for these computations