topic badge

Best Buys and Discounts

Interactive practice questions

For the following rates, calculate the price per unit to the nearest penny.

a

If $141$141 g costs $£15$£15, how much does $1$1 g cost?

b

If $274$274 mL costs $£7$£7, how much does $1$1 mL cost?

c

If $26.2$26.2 m costs $£17$£17, how much does $1$1 m cost?

Easy
Approx 3 minutes
Sign up to try all questions

Calculate the amount per pound to two decimal places if you can buy:

By calculating either the cost per unit or amount per pound for each item, determine which item is the better value.

There are three brands of bottled water in the market. By calculating either the cost per litre or amount per pound for each brand, determine which brand is:

What is Mathspace

About Mathspace