Ontario 09 Applied (MFM1P)
topic badge
Simplify and compare rates

Interactive practice questions

Which of the following is cheaper per item: $6$6 pencil cases for $\$24$$24 at Shop ZYX or $9$9 pencil cases for $\$54$$54 at Shop PWR?

a

What is the cost of a single pencil case at Shop ZYX?

b

What is the cost of a single pencil case at Shop PWR?

c

Hence which is the best place to buy pencil cases, if you want the best price per item?

Shop ZYX

A

Shop PWR

B

Shop ZYX

A

Shop PWR

B
Easy
Approx a minute
Sign up to try all questions

Which is cheaper: $148$148 mangos for $\$384.80$$384.80 at Shop ZYX or $252$252 mangos for $\$453.60$$453.60 at Shop PWR?

An industrial detergent requires $19$19 mL of water to be added to every $1$1 mL of the detergent for safe usage.
How many litres of water must be added to $610$610 mL of detergent?

The admission for a concert starts at 6pm and closes at 7pm. If there are 900 people attending and they arrive at a constant rate, what is the flow of people per minute?

Outcomes

9P.NA1.05

Solve problems involving ratios, rates, and directly proportional relationships in various contexts (e.g., currency conversions, scale drawings, measurement), using a variety of methods (e.g., using algebraic 15 20 x 4 reasoning, equivalent ratios, a constant of proportionality; using dynamic geometry software to construct and measure scale drawings)

What is Mathspace

About Mathspace