Jenny reads $22$22 pages of her book in $2$2 hours.
Find the unit rate in pages per hour.
Now complete the table of values.
Time (hours) | $2$2 | $3$3 | $4$4 |
Number of pages read | $22$22 | $\editable{}$ | $\editable{}$ |
A toy manufacturer makes $540$540 toys in $6$6 hours.
A car travels $320$320 km in $4$4 hours.
A car moves uniformly at the same speed. The distance traveled is proportional to the duration of the journey.